Bedřichovský night light marathon 2014

31.12.2014 13:58

Dne 30. 12. 2014 se v Bedřichově v Jizerských horách konal již 7. ročník Bedřichovského NLM, jedná se o závod volnou technikou, kdy skutečně většina účastníků v závodě bruslila, leč někteří v pravém významu pojmu volná technika, bojovali s nástrahami trati technikou klasickou. Účast byla hojná, celkem se obou hlavních závodů na 35 a 17,5 km, které ve skutečnosti měřily 43 a 21,5 km, zúčastnilo na 300 závodníků.

Na startu se sešly i skutečné hvězdy v čele s Dušanem Kožíškem, který závod na 43 km opanoval s velkým náskokem obdivuhodným časem 2:06:09, kdy první kolo jel za 59:04 s náskokem 3:56 na druhého. Martin Koukal, vítěz NLM z roku 2012, dokončil závod až na 12. místě se ztrátou 18:19 na vítěze, po prvním kole byl na druhém místě. Cenný skalp mistra světa z 50 km trati MS 2003 ve Val di Fiemme, si připsal Pepa Vejnar, a to parádním časem 2:14:59, klobouk dolů! Dát Mistru světa volnou technikou na prakticky obdobné trati devět a půl minuty, to chce kus umu a obdivuhodnou porci fyzické připravenosti. To však není všechno, Pepa si připsal i skalp trenéra biatlonové reprezentace Marka Lejska, kterému "nadělil" 8:09! Nadto, jen o desetinky prohrál sprinterský souboj o 4. místo. Páté místo a velké pódium to je stejně paráda! Pepo, gratulujeme! V poli hlavního závodu se neztratil ani náš kamarád Honza Cejpek, který prvním kolem projel v čase 1:08 a nějaké drobné, někde kolem 15. místa a do cíle dorazil cca v čase 2:30, ale z nám neznámého důvodu nebyl v cíli vůbec klasifikován. Je to veliká škoda, neboť by jej čas zařadil možná někam kolem 15. - 20. místa, těsně za Martina Koukala! Přesto, Honzíku, velká gratualce, máš náš obdiv, skvělý výkon.

Bedřichovského NLM na 21,5km, který je součástí SkiTour spolu s Jizerskou 50, Kašperskou 30, Orlickým maratonem, Karlovskou 50 a JeLyManem se v poli čítajícím 181 hlav srdnatě bil i náš člen týmu Martin, který závod dokončil na velmi lichotivém 65. místě celkově, v čase 1:33:28, kdy ve své kategorii M49 byl klasifikován jako 15.! Na vítěze Viktora Novotného ztratil 30:38. Čtvrtá skončila Klára Moravcová v čase 1:03:51, jako 1. žena, na tu Martin ztratil 29:23. Druhá mezi ženami skončila Zuzka Kocumová, s časem 1:06:10, ztráta Martina 27:18 a třetí Karolína Bícová s časem 1:12:32, ztráta Martina 20:56. Tomáš Jakoubek dokončil závod na 10. místě v čase 1:09:16 a Marek Ondrášek, oba ze SILVINI teamu Máry Pazderského, v čase 1:11:49, na oba Martin ztratil něco okolo 24 resp. 22 minut. Kdyby s takovou ztrátou na výše uvedené dokončil Martin Jizerskou padesátku, tak by byl nadmíru spokojen, nicméně si o tom, bohužel může nechat jen zdát. Mezi cenné skalpy, které Martin naopak získal, se řadí skalp bývalého mnohonásobného reprezentanta ČR v baseballu, Pavla Budského, kterého porazil o pomyslná prsa korejské ženy, kdy časomíra v cíli ukázala rozdíl, mezi těmito dvěmi závodníky, čítající pouhé 3 sekundy! Velmi si Martin cení též vítězství nad Monikou Hrdouškovou, která jej v závodech Silvini skiroll classics 2014 2x na hlavu porazila, když jí tyto porážky částečně včera oplatil. Velmi Martina potěšilo i to, že za svými zády udržel v líté řeži též svého výborného kamaráda a adepta na členství v týmu BORCI zdar! Davida Sušila, který závod, bez jakékoli přípravy a vypůjčené výstroji dokončil na krásném 31. místě v kategorii! Klobouk dolů!

Inu, byl to krásný první závod letošní zimní sezony, který se skutečně povedl po všech stránkách. Všem doporučujeme, aby si jej táké v budoucnu vyzkoušeli.